14.10.2012
Není nic lepšího, než dělat absurdní počiny
Není nic lepšího, než dělat absurdní počiny. Obzvláště to platí u vydávání CD, které se skoro neprodávají. Ale dejme tomu, že cesta je cíl. Krom toho miluji cédéčka nebo elpíčka, chápu je jako artefakt, který – samozřejmě když hudba, texty nebo interpreti stojí za to – poslech umocňuje. První CD jsem vydal v roce 2006. Byli to Nightwork s titulem Respectmaja. Natočili tehdy u mě ve studiu celou desku. Nabízel jsem jí všem velkým vydavatelstvím, ale nikdo ji nechtěl. Že prej to jsou protekční frockové, tenhle Prachař a Soukup, Dyka nikdo nezná, je to málo rockový, taneční, popový a vůbec, takový věci nemají šanci. Myslel jsem, že jsem spadl z višně a jsem cvok, protože mně se ta deska dost líbila a Vojta mi připadal jako geniální zpěvák. Tak jsem si založil label, pojmenoval ho On Air Music a CD vydal sám. Domluvil jsem se s Láďou Kolmanem, šéfem distribuce EMI (jsem mu dodnes vděčný za věčnou pomoc) a dal k nim desku do distribuce.
Od té doby jsem vydal už několik titulů a nyní na podzim roku 2012 vydávám tituly tři. Budou také na clickmusic.cz, i-tunes a supraphonline.cz.
Zde jsou k nim anotace:
Soundtrack z filmu „VÁŇA“
Hudbu k dokumentárnímu celovečernímu filmu o slavném žokejovi Josefu Váňovi složil Ondřej Soukup a nahrál ji se skvělými muzikanty Peterem Binderem (elektrické a akustické kytary), Ondřejem Konrádem (foukací harmonika) a Michalem Mihokem (akordeon). Soukup hrál na klávesy a baskytaru a kromě toho si sám celou hudbu zmixoval. Kombinací delayovaných (zpožděných) kytar, foukací harmoniky, akordeonu, smyčců, klarinetu nebo vibrafonu a r&b loopů nebo použití zvuku srdce jako bicích vznikla velmi zajímavá hudba, která se dá charakterizovat jako kombinace „road“ hudby s chill-outem.
Soundtrack také obsahuje píseň „V nedohledné dálce cíl“, kterou na text Michala Horáčka složila Lucia Šoralová. Píseň vznikla asi před rokem pro projekt „Český kalendář“. Zvukař a duchovní otec serveru Clickmusic Michal Pekárek ji doporučil producentovi filmu Kryštofu Šafrovi, který se rozhodl ji do filmu zařadit pod závěrečné titulky. Píseň nazpíval svým osobitým způsobem Michael Kocáb s Lucií Šoralovou.
Seznam tracků
- Žokej Váňa
- Váňovi koně
- Váňova duše
- Váňova vítězství
- Váňovo srdce
- Váňův smutek
- Váňovy kosti
- Váňovy cesty
- V nedohledné dálce cíl
CD & DVD JOHANKA Z ARKU / koncertní provedení
Muzikálem Johanka z Arku se Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová etablovali na domácí muzikálové scéně a úspěšně ho “vyvezli” i do zahraničí. Muzikál se hrál v přebásnění Gabriela Sopeni ve Španělsku, byl pozván na světový festival muzikálů do Cardiffu ve Walesu v roce 2002. Za celou historii měl víc jak 900 provedení a dodnes se hraje pražském divadle Kalich. Skladba Most přes minulost se stala zároveň jednou z nejhranějších písní v našich rádiích.
Potenciál svého muzikálu se Soukup rozhodl využít také v koncertní podobě. Za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů a akademického sboru Žerotín v ní září i původní interpreti hlavních postav – Bára Basiková (Johanka; alternovala s Lucií Bílou) a Kamil Střihavka (Le Hire) s Ondřejem Rumlem (který nahradil Petra Muka z původní herecké sestavy z Divadla Ta Fantastika, kde byl muzikál uváděn, v roli Raimonda). Koncertní symfonické provedení vychází nyní v limitované edici na DVD/CD u labelu On Air Music.
Křest tohoto mimořádného díla se uskuteční 3. listopadu po koncertním provedeni Johanky {130 účinkujících} na zámku Novy Světlov nedaleko Luhačovic. za přítomnosti všech umělců zúčastněných na nahrávce.
Šoralová&Horáček
O lásce, cti a kuráži
Michal Horáček se před čtyřmi lety obrátil od písňových textů k poezii. Za svůj žánr si zvolil formálně náročnou villonskou baladu a na jaře 2012 uveřejnil sbírku Český kalendář. Kromě balad s kalendářní tematikou se ovšem nechal inspirovat i jinými motivy.
Lucia Šoralová zhudebnila a na svých koncertech (kde tradičně vystupuje se skupinou La Alma) zprvu zpívala jednu z těchto balad, Yes, You Can. Básníkovi se skladba zamlouvala, a tak došlo k navázání dlouhodobější spolupráce. Jejím výsledkem je album O lásce, cti a kuráži, kde se Lucia Šoralová představuje jako autor všech kompozic. Je ovšem také výhradním interpretem - se zajímavou výjimkou duetu Nachytaná v nedbalkách, kde je jejím pěveckým partnerem Petr Hapka.
Michal Horáček: Na Luciině tvorbě se mi zamlouvala především osobitost, s níž hledala, a myslím, že posléze našla, vlastní tvůrčí rukopis. Nepochybuji o tom, že je osobností, která českou šansonovou scénu obohacuje a právě tímto albem obohatí zvlášť výrazně. Její zhudebnění mých básní mě nejednou překvapilo, a to v tom nejlepším smyslu: baladám svou hudbou přidala další rozměr. Tedy přesně to, co jsem si přál.
Lucia Šoralová: Setkání s M. Horáčkem pro mě bylo velmi zásadní a určující. Jeho villonské balady, které dal na svém webu k dispozici všem hudebníkům, mě probudily ze spaní a po dlouhé době jsem znovu začala psát. Postupně vznikaly písně, které neměly jinou ambici, než potěšit mou duši a možná zaujmout Michala natolik, aby je použil do svého projektu Český kalendář. Ovšem jak to tak bývá, právě proto, že jsem neměla svázané ruce žádným termínem ani cílem, tak balady vznikaly „lehkou nohou“ a postupně jsem je zařazovala do repertoáru skupiny La Alma, se kterou už dva roky hrajeme. Jednoho dne mi přistála na mailu balada Yes, you can. Tak jsem ji otevřela a začetla se : „Mám malý nos a malý byt, i v podpatcích jsem trapně malá...“ Tak jsem ji zase zavřela... Ovšem po pár týdnech vznikla píseň, která pro nás byla zásadní, a na základě které jsme se s Michalem Horáčkem domluvili na spolupráci na celém albu „O lásce, cti a kuráži“.
Album vyjde 23. října u labelu On Air Music.